Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Зимска бура во Калифорнија

Зимската бура во САД се засили денеска над Калифорнија, што го поттикна првото предупредување за снежна бура за делови од областа на Лос Анџелес во последните 30 години.

Силни снежни виулици и дождови покрај Калифорнија ги погодија и другите сојузни држави во западниот дел на САД, при што илјадници луѓе премрзнаа до смрт во Мичиген поради прекини на електрична енергија по една од најтешките зимски бури во последните децении, додека во Портланд, Орегон претходно оваа недела, нивото на снег достигна 25 сантиметри.

Најголем дел од снегот во Калифорнија падна во Каскадите, Сиера Невада и крајбрежните планини, но дури и жителите во ниските области на централниот брег на Калифорнија и областа на заливот Сан Франциско се разбудија во петокот наутро со снег, пренесува Танјуг.

„Тоа не е вообичаена појава, а Сан Франциско исто така го собори рекордот стар 132 години за најниска температура досега забележана на 24 февруари, бидејќи живата падна на 4 степени Целзиусови во петокот наутро, еден степен пониска од претходниот рекорд поставен во 1891 година“, се вели од Националната метеоролошка служба.

Невремето, кое се засили во петокот, се очекува да продолжи над Калифорнија и во текот на денешниот ден, соопштија метеоролозите.

Округот Лос Анџелес издаде предупредување за снежна бура за планините Сан Габриел северно од градот во петокот, прво во регионот од 1989 година, со прогноза од 60 до 152 сантиметри снег над 1.370 метри надморска височина, соопшти метеоролошката служба.

На некои места снежните наноси би можеле да достигнат и над два метри, со налети на ветер до 96 километри на час.

Обилните дождови се уште еден проблем во другите делови на окрузите Лос Анџелес и Вентура, каде вчера беше издадено предупредување за поплави, откако синоптичарите предвидеа силни врнежи од дожд во многу делови на Калифорнија денеска.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Едни ќе треба да штедат, други се пред големи потези кои ќе им донесат пари – Кои знаци ќе имаат финансиски придобивки во април?

Овен (21.03 – 19.04): Овој месец можеби ќе треба да донесете некои важни финансиски одлуки. Одвојте време внимателно да ги оцените вашите опции пред да направите големи инвестиции. Бик (20.04… Прочитај повеќе

Величковски: Вучиќ и Курти за две минути би решиле прашање како тоа за внесувањето на Бугарите во Уставот

Поранешниот пратеник Ивон Величковски, во интервју со Васко Ефтов изјави дека “ние денеска не можеме да разбереме дека со преговорите меѓу Србија и Косово во Охрид ни беше дадена можност… Прочитај повеќе

Продолжи кампањата „МВР за граѓаните“ – Преку партнерство меѓу полицијата и заедницата до зголемена безбедност и подобар квалитет на живеење

Во текот на денешниот ден Министерството за внатрешни работи преку претставници од Македонскиот полициски синдикат и секторите за внатрешни работи со своите оддели за превенција продолжија со активности во врска… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе