22.8 C
Скопје
25. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАСВЕТ

Нов силен земјотрес ја погоди Турција

Турција денеска беше погодена од нов силен земјотрес, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Првите податоци укажуваат дека земјотресот што беше почувствуван пред десет минути бил со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала.

ЕМСЦ забележа потреси на 19 километри североисточно од Емиргази.

Засега нема информации за штети.

Да потсетиме, на 6 февруари јужниот дел на Турција и северозападна Сирија беа погодени од разорни земјотреси од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала.

Оттогаш тлото не се смирува. Десетици послаби земјотреси ги погодија Турција и Сирија.