26.8 C
Скопје
13. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Лукашенко: Приказните за присоединување на Белорусија кон Русија е западна пропаганда, сакаат да не разделат

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко ги коментираше наводите дека Русија планира целосно да ја интегрира територијата на Белорусија во својот систем и таквите тврдења ги опиша како чиста лага.

Тој се осврна и на економските блокади кои Полска и ги воведе на оваа земја.

Зборувајќи за медиумите, Лукашенко рече дека Белорусија има своја стратегија што ќе ја следи во иднина.

– Дали имаме своја стратегија? Да. Дали Русија има своја стратегија? Да. И Русија има своја стратегија кон Белорусија. Живееме како браќа, во мир и пријателство – рече Лукашенко.

Приказните за наводното присоединување на Белорусија кон Русија, претседателот на оваа земја ги оцени како западна пропаганда.

– Само сакаат повторно да не разделат. Затоа се зборува на оваа тема. Нема вистина во тоа. Го знаете мојот став. Ние сме независна и суверена земја – рече тој.

Спонзорирано: