11.8 C
Скопје
18. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Британија им обезбеди на раселените Украинци 3.000 влезници за Евровизија

Британската влада ќе им обезбеди на украинските бегалци 3.000 влезници за Евровизија, бидејќи нивната земја не можеше да биде домаќин на натпреварот поради војната со Русија.

Владата, исто така, рече дека ќе обезбеди 10 милиони фунти за да помогне во одржувањето на Евровизија во мај на британска територија, наместо Украина, која победи на натпреварот во 2022 година и треба да биде домаќин на овогодинешниот натпревар.

„Денешното соопштение е потврда дека илјадници билети ќе им бидат понудени на раселените од војната за да учествуваат во шоуто во кое се слави нивната татковина, нивната култура и нивната музика“, рече британската секретарка за култура Луси Фрејзер.