Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Бајден повторно ќе се кандидира за претседател

Џо Бајден, најстариот службен претседател на Америка, потврди дека ќе се кандидира за втор мандат на претседателските избори во 2024 година.

„Имав намера… од самиот почеток да се кандидирам“, рече 80-годишниот демократ во интервју за Еј-Би-Си Њуз.

Неговата сопруга Џил Бајден претходно во петокот за агенцијата Асошиетед прес потврди дека сега е потребно само да се одреди датумот и местото каде актуелниот претседател ќе го објави својот влез во изборната кампања.

Запрашан да ги коментира нејзините зборови, Бајден само накратко рече дека не брза.

„Има и други краткорочни работи што треба да ги завршиме пред да ја започнеме кампањата“, рече тој.

Тој одговори дека неговата возраст не влијае на одлуката дали ќе се кандидира или не, но го разбира испрашувањето.

„Легитимно е луѓето да поставуваат прашање поради мојата возраст. Тоа е сосема легитимно“.

„Сè што можам да кажам е – следете што правам“, додаде американскиот претседател, веројатно мислејќи на она што е постигнато во првите две години од неговиот мандат.

Доколку биде реизбран, Џо Бајден ќе го заврши својот втор мандат на 86-годишна возраст.

Резултатите од редовниот систематски лекарски преглед на кој му беше подложен минатата недела покажаа дека е „силен“ и „способен“ да ги извршува должностите претседател.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе