Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

„Ја мачеа и ја заклаа, дури и увото и го отсекоа“ раскажува татко чии деца му нанеле 41 убоди

Никогаш во животот нема да ја преболам, нејзината смрт ќе ме боли до судниот ден“, вели во шокантната исповед Милош Павловиќ (58) од село Трешњевица кај Параќин, кој неколку пати бил избоден со нож од неговиот син Марко П. (22) на 5 февруари кој по апсењето признал и дека ја убил маќеата Марина М.(50), како и дека негов учесник била и неговата сестра Милица П.(27).

Му реков: „Марко, синко, не ме боди повеќе“, а тој дојде над мене и ги протри рацете во мојата крв што капе. Застана над мене и почна да се смее. Потоа ги измачка лицето и очите со тие крвави раце“, рекол Милош.

На прашањето за Марина, жената која се грижела за неговите деца откако мајка им ги оставила, жената за која вели дека му била десна рака, Милош се расплакал.

„Бев во кома 36 часа, се бореа за мојот живот. Се разбудив по 37 часа и таму беше мојата постара ќерка. Веднаш ја прашав: „Зошто Марина не дојде?“, а таа се трудеше да не ми каже, но не можеше. Таа ми призна. Таа ми рече: „Тато, Марина ја заклаа пред тебе“, со воздишки и неколку секунди пауза едвај изговара соговорникот на „Нова“.

Милош низ солзи упорно повторува дека убиената Марина му била се и дека сега веќе нема никој.

„Не ми е жал што ме повредија, но зошто ја заклаа Марина? Знам дека таа вечер биле заедно кај неа дома и дека ја мачеле, па ја заклале. Марина нормално не слушала добро, носела слушен апарат и и го отсекле увото, а потоа и ги отсекле градите. Исто така, ми кажаа дека нејзиниот грклан е пронајден во куќата“, раскажал Милош за медиумот.

Тешко ми е, душата ме боли. Таа беше моето сè, таа беше мојата десна рака, таа ме познаваше подобро од мојата мајка. Никогаш во животот нема да ја преболам, нејзината смрт ќе ме боли до судниот ден. Животот и беше болен, почина и таа“, вели Милош, па додава:

„Од мали се грижеше за нив, им беше како мајка. Кога ќе одиме заедно на терен, а Марина ме вози дома и ми вели: „Остави се сега, да си одиме дома, Марко ќе ни дојде од училиште да не гладува“. Тој без срце ја закла, а таа се грижеше за него од неговата деветта година. Господ нека ги казни, затворот не е за нив. Зашто ме избоде, би им простил и би ги избркал од дома, но што ја убил Марина, никогаш не можам да им простам“, изјавил тој.