Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Германски министер: Не ни пречи да го забраниме рускиот гас, но им пречи на другите земји

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска изјави дека Германија нема да се спротивстави на забраната на рускиот гас низ Европа, туку дека ќе се спротивстават другите земји.

Според него, тоа значи дека е подобро Европа да се фокусира на стеснување на санкциите отколку на нивно проширување.

Тој изјави дека германските компании повеќе не користат руски гас.

„ Што се однесува до мене, можеме целосно да престанеме да користиме гас од Русија“, рече тој, додавајќи дека неколку земји во Источна Европа многу повеќе се потпираат на руските енергетски извори.

Земјите-членки на ЕУ не успеаја да се договорат за нов пакет санкции против Русија што ги планираа за првата годишнина од инвазијата на Москва на Украина.

Цитирајќи неименуван извор, „Ројтерс“ објави дека Полска го блокира пакетот поради предложените исклучоци од забраната за увоз на руска синтетичка гума во ЕУ, а полските дипломати, наводно, рекле дека исклучоците се толку големи што ќе ги направат санкциите неефикасни.

Претставниците на земјите-членки требаше повторно да се сретнат денеска, на денот кога Русија ја нападна Украина минатата година, за да се обидат да склучат договор за санкции.