Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Американски милијардер пронајден мртов во Њујорк

Американскиот милијардер Томас Еј Ли (78) вчера бил пронајден мртов во својата канцеларија во Њујорк, потврдила полицијата за Би-Би-Си.

Според Форбс, Ли во моментот на неговата смрт вредел 2 милијарди долари. Семејството на милијардерот во соопштение рече дека е „екстремно тажно“ поради неговата смрт.

Ли наводно починал од прострелна рана што си ја нанел во својата канцеларија на Менхетен, објави Њујорк пост.

Сепак, портпаролот на полицијата не потврди дека мажот починал од прострелна рана што си ја нанел само од огнено оружје, нагласувајќи дека причината за смртта ќе ја утврди лекарскиот вештак.

Полицијата тврди дека вчера околу 11 часот добиле повик од канцеларијата на Петтата авенија.

„По пристигнувањето, итната медицинска помош констатирала смрт на мажот на местото на настанот“, додаваат тие.

„Додека светот го познаваше како еден од пионерите во приватниот капитал и успешен бизнисмен, ние го познававме како посветен сопруг, татко, дедо, брат, пријател и филантроп кој секогаш ги ставал потребите на другите пред своите“, напишал на социјалните мрежи пријател на починатиот.

Ли бил познат по својата филантропија и служел како повереник за истакнати уметнички организации во Њујорк, како што се Линколн центарот за изведувачки уметности и Музејот на модерна уметност.

Во 1996 година донирал 22 милиони долари на Харвард, каде што студирал, од кои дел бил искористен за финансиска помош на студентите.

„Имав среќа да заработам пари. Повеќе од среќен сум што ќе вратам дел од нив“, рече тој во таа прилика. Тој ја остави сопругата Ен Тененбаум и пет деца

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе