Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Американска амбасадорка: „Прашање на време кога Путин ќе се појави пред суд“

Амбасадорката Бет ван Шаак од Канцеларијата за глобална кривична правда при Стејт департментот денеска изјави дека „прашање на време е кога рускиот претседател Владимир Путин ќе биде изведен пред Трибуналот за воени злосторства“.

Ван Шаак изјави за „Скај њуз“ дека глобалната коалиција на држави и меѓународни адвокати работат заедно за да изградат случај против Русија, што ќе доведе до државен самит.

„Треба да ги поврземе сите злосторства што ги видовме на теренот во Украина, за кои имаме многу конкретни докази, со оние кои командуваат и контролираат“, вели таа.