Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

(Видео) Снимен моментот кога огромен алигатор убива жена, која се обидува да го спаси своето куче

Огромен алигатор усмртил 85-годишна жена додека се обидувала да го спаси своето куче од вилиците на животното. Нападот се случил додека жената го шетала кучето покрај брегот на езерото на Флорида.

Нападот на алигаторот врз старицата и нејзиното куче бил снимен и од камери. На видеото се гледа како Глорија, водејќи го кучето на поводник, се приближува до брегот и внимателно го гледа својот миленик не забележувајќи дека во водата демне опасност.

Во следниот момент алигаторот скока од водата и го зграпчува кучето, а старицата панично се обидува да го спаси и на крајот самата умира во борбата со ѕверот тежок 300 килограми.

Американските медиуми објавија и аудиоснимки од драматични повици до службите за итни случаи.

„Боже мој, ја зграпчи алигатор. Алигатор зграпчи жена“, се слуша како жена му кажува на операторот.

„Колку е голема?“, се слуша како прашува операторот.

„Огромно е, немам со што да ја дофатам“, се слуша како вели жената.

Случајот го пријавила сосетката на Глорија, која била очевидец на нападот. Таа рече дека алигаторот го грабнал кучето на Глорија и ја влечел заедно со кучето.

„Таа беше жива. Го видов алигаторот како излезе на површината и ѝ викнав да доплива до чамецот. Таа само рече: „Не можам, алигаторот ме држи“, се присетила сосетката на Глорија, Керол (77), која гледала како несреќната старица умира во езерото.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе