Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

„Цесна“ падна на вулкан на Филипините, загинаа сите патници

Сите четири лица кои летале во лесен авион што се урна на Филипините за време на викендот се потврдени мртви, соопштија властите во оваа југоисточна азиска земја, по мисијата за пребарување на немирен вулкан.

Телата на пилотот Рафин Џејмс Крисостом Јуниор, членот на екипажот Џоел Мартин и австралиските технички консултанти Сајмон Чиперфилд и Карти Сантанам се пронајдени на вулканот Маунт Мајон, а тим работел на нивно пронаоѓање, објави Си-Ен-Ен на Филипини, цитирајќи го градоначалникот на Камалиго, Карлос Ирвин Балдо.

Сите четири лица биле вработени во „Енерџи Девелопмент Корп.“, геотермална компанија со седиште во Манила, изјавил Ричард Тантоко, нејзин претседател и главен оперативен директор.

Цесна 340 со шест седишта се движеше кон главниот град Манила кога изгуби контакт со контролата на летање откако го напушти меѓународниот аеродром Бикол во провинцијата Албај во саботата, соопшти управата за цивилно воздухопловство на Филипините (CAAP).

Авионот се наоѓал на надморска височина од околу 1.823 метри во неделата. Но, врнежливите услови, ризиците од лизгање на земјиштето и „умерените“ нивоа на вулкански немири ги комплицираа напорите за пребарување, рече CAAP

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе