Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

СЗО: По една жена умира на секои две минути за време на породување или бременост

На секои две минути во 2020 година, една жена умира од причини што може да се спречат поврзани со бременост и породување, покажа истражувањето на Светската здравствена организација.

Се проценува дека 287.000 жени ширум светот починале од овие причини, „што е речиси 800 смртни случаи на мајки секој ден, и околу една на секои две минути“.

Тој број е подобрување во однос на проценетите 446.000 смртни случаи пред 20 години.

Стапката на смртност кај бремените жени или за време на породувањето падна помеѓу 2000 и 2015 година и оттогаш во основа стагнира, па дури и се зголеми во некои региони.

Податоците се однесуваат на 2020 година, а ефектите од пандемијата на корона вирусот не се видливи во групата податоци.

Состојбата во посиромашните и погодени од конфликт земји е особено драматична, соопшти Светската здравствена организација.

Правичната здравствена заштита и дава на секоја мајка, без разлика која е и каде е, добра шанса за безбедно породување и здрава иднина со своето семејство.

Причините за смрт што може да се спречат вклучуваат обилно крварење, висок крвен притисок, небезбедни абортуси или болести како ХИВ/СИДА и маларија.

Речиси сите смртни случаи се случуваат во земјите со низок и среден приход и речиси сите може да се спречат.

Зголемувањето на опфатот на квалитетна здравствена заштита на мајките и подобрувањето на способноста на жените да донесуваат одлуки за сопственото сексуално и репродуктивно здравје се меѓу првите чекори што треба да се преземат за да се постигне таа цел, се вели во извештајот.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе