Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

ЕУ и порача на Москва: Нема да мируваме до конечна победа на Украина

Земјите-членки денеска издадоа заедничка изјава по повод годишнината од инвазијата на Украина, во која се вели дека Европската унија ќе продолжи да ја поддржува Украина политички, економски, хуманитарен, финансиски и воен, вклучително и брзи координирани набавки од европската индустрија.

– Ќе ја поддржиме и обновата на Украина, за која ќе се обидеме да ги искористиме замрзнатите руски средства во согласност со ЕУ и меѓународното право. Дополнително ќе го зголемиме колективниот притисок врз Русија да стави крај на нејзината агресивна војна. За таа цел, ќе го усвоиме десеттиот пакет санкции и ќе преземеме чекори против оние кои се обидуваат да ги заобиколат мерките на ЕУ, се вели во соопштението и се додава дека ЕУ ја поддржува „мировната формула на претседателот Зеленски“.

Во соопштението се нагласува дека „украинскиот народ покажа неверојатна сила во одбраната на својата татковина и основните принципи на меѓународното право против руската агресија. Тие покажаа решителност во одбраната на демократијата и слободата, издржливост пред тешкотиите и достоинство кога беа соочени со руските злосторства.

Земјите-членки сметаат дека „Руската агресивна војна и нејзините последици значително се одразиле на многу земји, особено на глобалната економија, на цените на храната и на стоките“.

– Европската унија и нејзините партнери дејствуваа брзо и обединето. И ние ќе продолжиме да стоиме цврсто и во целосна солидарност со Украина и нејзиниот народ онолку долго колку што е потребно. Сите Украинци заслужуваат да живеат во мир и слободно да ја изберат својата судбина. Украина е дел од нашето европско семејство. Украинците ја изразија својата желба за иднина во Европската унија и ние го признавме тоа со доделување на Украина статус на земја кандидат. Изборот на народот на Украина е избор на мир, демократија, владеење на правото, почитување на основните права и просперитет, се вели во соопштението.

Земјите-членки подвлекуваат дека ќе работат со меѓународните партнери за „Украина да победи, да се почитува меѓународното право, да се обноват мирот и територијалниот интегритет на Украина во нејзините меѓународно признати граници, Украина да се обнови и правдата да биде задоволена“.

– Нема да мируваме до тој ден, заклучуваат земјите членки на ЕУ во заедничката изјава.

Инаку, Европската унија денеска не успеа да се договори за десеттиот пакет санкции против Русија. Пакетот требаше да биде усвоен на годишнината од инвазијата на Украина во петокот.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за… Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе