Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Бројот на загинати во земјотресот во Турција се зголеми на 43.556

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу објави дека бројот на загинати во земјотресот на 6 февруари во јужна Турција се зголеми на 43.556.

Земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, со епицентри во провинцијата Кахраманмарас, ги погодија јужните делови на Турција на 6 февруари, уништувајќи илјадници згради и погоди повеќе од 13 милиони луѓе.

Релевантниот турски министер Сојлу вечерва зборуваше во живо во програмата на каналот ТРТ Хабер во Координативниот центар во Хатај. Тој посочи дека Турција се соочила со еден од најразорните земјотреси во светот.

– Во изминатите две и пол и три години претрпевме многу големи катастрофи, од поплави и пожари до земјотреси. Првата вест што ја добивме веднаш беше знак дека се работи за голема катастрофа – рече Сојлу и порача дека Република Турција и нејзиниот народ ќе ја надминат и оваа катастрофа.

Повеќе од 7.250 последователни потреси се регистрирани во јужна Турција во изминатите 17 дена. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган претходно најави дека земјата во рок од една година ќе изгради околу 200.000 станбени единици кои беа уништени од неодамнешните земјотреси и дека ќе бидат згрижени сите погодени од земјотресите.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за… Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе