Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Блинкен: САД не сакаат ескалација на конфликт од големи размери во Украина

САД не сакаат ескалација на конфликт од големи размери во Украина и тоа го земаат предвид кога планираат помош за Киев, изјави државниот секретар Ентони Блинкен.

-Претседателот Бајден од самиот почеток јасно стави до знаење дека нашата поддршка за Украина е фундаментална и дека ќе бидеме со нив се додека е потребно. Но, исто така… не сакаме да направиме нешто што би предизвикало поширока ескалација. Така, претседателот треба да ги земе предвид двата од овие фактори при донесување одлуки, рече тој во видео интервју за Атлантик.

Блинкен додаде дека некои мерки за поддршка на Украина, за кои првично се мислеше дека наишле на силна реакција од Русија, не се покажаа како такви.

Според него, Русија исто така не е заинтересирана за конфликт со НАТО, таа заштедува ресурси за овој случај и на тој начин спречува ескалација во Украина.

Соединетите Држави го признаваат правото на Украина да одлучува за тоа како да го врати нејзиниот територијален интегритет, преку воени или дипломатски средства и се подготвени да го поддржат секој нејзин избор, изјави државниот секретар Ентони Блинкен.

Според Блинкен, САД ја гледаат својата задача да и дадат на Украина најсилна можна позиција на преговарачката маса.

– Затоа ги максимизираме нашите напори да помогнеме да се вратат териториите што им беа одземени од февруари (2022) или 2014 година, рече државниот секретар.

На 30 септември, претседателот на Русија Владимир Путин, по резултатите од референдумот во регионите ДНР, ЛНР, Херсон и Запорожје, потпиша договор за прием на регионите во Русија.

Потоа, на 5 октомври, Путин потпиша федерални закони со кои се ратификуваше приемот на овие региони во Руската Федерација

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе