Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Бајден: САД ќе ја бранат секоја педа од НАТО

Американскиот претседател Џо Бајден им вети денеска на источноевропските членки дека САД „ќе ја бранат секоја педа од НАТО“, давајќи им безбедносна гаранција еден ден откако Русија објави дека повеќе нема да учествува во историскиот договор за контрола на нуклеарното оружје.

Бајден ова им го кажа на претставниците на Букурештските девет, членки на НАТО од Источна Европа, чии лидери се сретна во Варшава два дена по неговата ненајавена посета на Киев и ден пред годишнината од почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари. 2022 година.

– Посветеноста на САД кон НАТО е сосема јасна. Членот 5 од светот е обврска дадена од САД. Ќе го браниме буквално секој чекор на НАТО, секој чекор на НАТО – рече Бајден.

Според член 5 од Северноатлантскиот договор, напад врз која било членка на НАТО е закана за сите и бара заеднички одговор.

Претходно денеска, на состанокот со персоналот на американската амбасада во Варшава, Бајден ја нарече „голема грешка“ одлуката на рускиот претседател Владимир Путин повеќе да не учествува во Новиот СТАРТ, договорот за контрола на оружјето и најавата дека Москва може да продолжи со нуклеарните тестови. .

Новиот СТАРТ е последниот билатерален договор меѓу Москва и Вашингтон за нуклеарно разоружување, чие времетраење е продолжено до 5 февруари 2026 година.

На состанокот со лидерите на Букурештските девет (Полска, Романија, Бугарија, Чешка, Естонија, Унгарија, Латвија, Литванија и Словачка), членките на НАТО кои беа дел од Варшавскиот пакт во кој доминира Москва до распадот на Советскиот Сојуз Бајден повтори дека Вашингтон е посветен на одбрана на нивната безбедност.

– Како источно крило на НАТО, вие сте на првата линија на нашата колективна одбрана. Вие подобро од кој било знаете што е загрозено во овој конфликт. Тоа не е само Украина, туку слободата и демократијата низ Европа и ширум светот – рече американскиот претседател.

Во заедничката изјава по состанокот на Букурештската деветка, тие ветија дека ќе го зајакнат военото присуство на нивна територија како пречка за Москва.

– Русија е најголемата и најдиректната закана за безбедноста на Алијансата – стои во декларацијата потпишана од Унгарија иако не поддржува никакви санкции против Русија и е единствената членка на НАТО покрај Турција која се уште го нема ратификувано пристапувањето. на Шведска и Финска, нови кандидати за Алијансата.

Сите девет земји, вклучително и Унгарија, денеска ја потврдија својата поддршка за Украина.

– Легитимното право на Украина е да се брани од руската агресија и да ја врати целосната контрола врз сопствената територија – се наведува во соопштението. Ќе продолжиме да ги поддржуваме тие украински напори до крај, се додека тоа е потребно“, се вели во прифатената декларација.

Во соопштението на Белата куќа за разговорите меѓу САД и Букурештската група се наведува дека тие „ја потврдиле непоколебливата поддршка за Украина и истакнале дека стојат заедно со украинскиот народ онолку долго колку што е потребно“.

Лидерите, исто така, се согласија за дополнително зајакнување на единството и заедничката одбрана во јули на самитот на НАТО во Литванија.