Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

Уште еден земјотрес ја погоди Турција, со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала

Уште еден земјотрес утринава е регистриран во областа Дикле во провинцијата Дијарбакир во Турција, јавува EMSC. Тој беше 4,6 степени според Рихтеровата скала.

Земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала ја потресе Турција околу 08:15 часот (10:09 часот по локално време).

Земјотресот се случил на 22 километри од градот и областа Дикле. Ова е деветти земјотрес во Турција кој посилно е почувствуван во последните 68 часа.