Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Путин ја тестираше најмоќната руска ракета додека Бајден беше во Киев

Русија извршила тестирање на интерконтиненталната балистичка ракета „Сармат“, која наводно не успеала во времето кога американскиот претседател Џо Бајден бил во Украина во понеделникот, според двајца американски официјални лица, напиша Си-Ен-Ен.

Русија ги известила САД однапред за лансирањето, рече официјален претставник. Друг, пак, рече дека тестот не претставува ризик за Соединетите држави и дека САД не го гледаат тестот како аномалија или ескалација.

Тестот на тешката ракета „Сармат“ – со прекар „Сатана II“ на Запад и способна да испорача повеќе нуклеарни боеви глави – се чини дека не успеа. Одредени тестови претходно беа успешни.

Путин вчера во говорот не го спомена лансирањето. Тој, сепак, формално рече дека Русија ќе го суспендира учеството на неговата земја во Договорот за намалување на нуклеарното оружје Нов СТАРТ со Соединетите држави, загрозувајќи го последниот преостанат пакт со кој се уредуваат двата најголеми нуклеарни арсенали во светот.

Времето на тестот сугерира дека САД и Русија комуницирале преку неколку различни канали претходно оваа недела. Американските власти, исто така, ги информирале Русите во неделата навечер, неколку часа пред посетата на Бајден на Киев, дека претседателот ќе отпатува во главниот град на Украина, изјави во понеделникот советникот за национална безбедност Џејк Саливан.

Путин најави успешни тестови на „Сармат“ во минатото, вклучително и минатиот април, само неколку месеци откако Русија ја нападна Украина.

Ракетата „Сармат“ првпат беше претставена во 2016 година, а руските државни медиуми наведуваат дека има домет од повеќе од 11.000 километри. Ракетата може да носи боева глава од 100 тони и е дизајнирана како наследник на R-36M ICBM.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе