Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Путин и Ванг Ји: Односите меѓу Русија и Кина се развиваат според планот

Русија ја чека посетата на кинескиот претседател, што ќе даде дополнителен поттик за развојот на односите меѓу двете земји, изјави рускиот претседател Владимир Путин на средбата со директорот на кинеското централно Министерство за надворешни работи, Ванг Ји.

Секако, го чекаме претседателот на Народна Република Кина да ја посети Русија. За тоа се договоривме порано. Разбираме дека има внатрешнополитичка агенда. Но, тргнуваме од фактот дека сите прашања поврзани со оваа агенда се решени, рече Путин.

Путин истакна дека страните тргнуваат од спроведување на своите планови преку лични средби, што ќе даде дополнителен поттик за развојот на односите меѓу Русија и Кина.

На самиот почеток на средбата рускиот лидер истакна дека односите меѓу Русија и Кина се развиваат според планот и дека двете земји достигнуваат нови пресвртници.

„Сакам да нагласам дека руско-кинеските односи се одвиваат според планираното во претходните години. Достигнуваме нови пресвртници“, рече Путин.

Путин додаде дека соработката меѓу Русија и Кина е од големо значење за стабилизација на меѓународната ситуација.

Кинескиот дипломат Ванг Ји му рекол на Путин дека другите земји не може да влијаат на односите меѓу Пекинг и Москва.

„Подготвени сме да го продлабочиме нашето стратешко партнерство“, рече Ванг.

Ванг му ги пренел на Путин поздравите на кинескиот претседател, кој му посакал сè најдобро.

Тој истакна дека другите земји не може да вршат притисок врз односите меѓу Русија и Кина.

„Нашите односи не се насочени против трети земји“, рече кинескиот дипломат“.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе