Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Продолжува да се тресе тлото во Турција, регистриран е нов земјотрес

Тлото во Турција никако не се смирува. Пред повеќе од 14 дена, јужните делови на оваа земја и северозападниот дел на Сирија беа погодени од два разорни земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала и многу послаби земјотреси.

Потоа, пред две ноќи беа забележани уште два силни земјотреси од 6,4 и 5,9 степени според Рихтеровата скала.

Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC) утрово извести за нов земјотрес.

Според EMSC, земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала го погодил Елбистан.

Тресењето на земјата е забележано на длабочина од пет километри.