Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Очувот ја тепал до смрт, мајката мирно гледала-Исповед на дедото на претепаното до смрт девојче во Заечар

Припадници на полицијата во Заечар го уапсиле М.Н.(25) од околината на Власотинац поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело семејно насилство со смртен исход.

Полицијата од околината на Заечар ја уапсила и неговата сопруга Ј.Т.(23), поради постоење основи на сомнение дека сторила кривично дело запуштање и напуштање малолетно лице.

Новинарката на ТВ Курир, Даница Цаниќ, разговарала со дедото на убиеното девојче, кого прво го прашала дали некој од семејството забележал дека детето било малтретирано.

„Само соседот забележал. Ќерка ми рече дека бебето паднало и се самоубило“, кажал дедото на девојчето Н.В.

Уапсената мајка со синот има уште две деца, а дедото вели дека немало случаи на малтретирање.

„Таа не ги злоупотреби. Понекогаш сакала да ги остави заклучени и да лута, но не ги тепала“, вели дедото.

Како што изјавил, забележал дека неговиот очув и претходно имал насилни тенденции.
Го удри својот постар внук од кревет и по земја. Ме повикаа да одам да го земам. Зедов две деца да живеат со мене и син ми, но ќерката не ми ја дадоа и така одлучи Центарот за социјална работа. Но, уште го немаме решението“, вели дедото.

Тој додава дека требало да ја види кобниот ден кога се случила невидена трагедија.

„Последен пат ја видов пред еден месец, сакав да ја видам вчера, но мојата снаа не ја донесе. И сега ќе ја влечам во гајба“.

Убиеното дете било предвремено родено бебе во осми месец.

„Три четири пати отиде во Белград за да ја спаси. После тоа, таа добро напредуваше, но за жал, сега нашиот дом е обвиен во црно. Ќе го следиме обичајот, ќе ја закопаме и ќе се бориме другите деца да живеат со мене и син ми, а не со некој што ги малтретира“, кажал дедото.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе