Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Милошоски: Владата не заборавила да има двајца директори во Фондот за осигурување, но заборавила 5 години да назначи амбасадор во Пекинг

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски во неговиот говор на денешната седница на Собранието, истакна дека владата нема никаква кадровска стратегија за коалиционите партнери кои ги повикува па ги отпушта од владините кругови.

„Денес разговараме за предлогот за предлогот за разрешување на Џемаил Чупи кој што во моментов е министер без ресор задолжен за областа дијаспора. Само да потсетам колку владата нема стратегија во изминативе две години. Прво во декември 2019 година Џемаил Чупи го предложија за амбасадор во Пекинг, Народна Република Кина, но не бидна ништо од тој предлог. Зошто? Веројатно знае премиерот и министерот за надворешни, но несериозно е кон една таква голема држава да имате предлог па да не го реализирате. Потоа во декември 2021 година го предложија за министер без ресор со назначување дека ќе се занимава со дијаспора, за денес февруари 2023 година да го предложат за разрешување и тоа без образложение. Да ни образложеше тука премиерот, да каже дека одреден дел од програмата на владата не ја спровел или има некоја злоупотреба или можеби направил непристојни работи, тогаш ќе можевме донекаде и да ги разбереме тие аргументи, но владата нема никаква кадровска стратегија ниту за коалиционите партнери коишто ги повикува па ги отпушта од владините кругови, истакна Милошоски.

Тој исто така додаде дека со тоа што Владата нема никаква стратегија во дипломатијата и со предлагањето на несоодветни имиња за амбасадори, државата губи можности.
„Кога сме кај дипломатијата, бидејќи спомнав дека господинот Чупи бил предложен за амбасадор во Пекинг, во Народна Република Кина, само ќе ве потсетам дека тој е еден од доказите дека Владата нема никаква стратегија за дипломатијата. Последниот македонски амбасадор во Кина се вратил од Пекинг во август 2018 година. Ние речиси 5 години како држава немаме амбасадор во Кина. И тука ако се надоврзе и кандидатот за амбасадор во Париз кој што го предложија па го повлекоа, оправдано заради големиот скандал со државјанството на украинско-рускиот олигарх Онишченко. Ако на ова го додадеме и предлогот за Фрчковски за амбасадор во Вашингтон којшто за првпат во 30 години САД ни одбиле кандидат за амбасадор, па госпоѓата Теута Арифи како несуден кандидат за амбасадор во Брисел, ЕУ па и таму не се успеа, испаѓа дека владата навистина нема никаква стратегија во надворешната политика. Прави сериозни кадровски грешки, а овие пропусти кои што траат со години, некаде имаме со години погрешни амбасадори, некаде со години немаме ниеден амбасадор, државата ја чинат пропуштени можности, потенцираше Милошоски и додаде:

„Не заборавила Владата да има двајца директори во Фондот за осигурување, но заборавила 5 години да назначи амбасадор во Пекинг. Тоа се приоритетите на власта, затоа што директорката од СДСМ и директорот од ДУИ треба да завршат одредени тендерски работи во Фондот за здравство и да даваат изјави кога има набавки, а ги нема 15-20 дена кога има проблеми и кога целото здравство е доведено во несигурност“.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за… Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе