Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Мехмет преживеа три земјотреси и два инфаркта во Турција

Мехмет Зеки Полат (65) и неговата сопруга ја преживеаја катастрофата на векот, како што турските медиуми ги нарекуваат двата земјотреса што на 6 февруари ги погодија оваа земја и Сирија одземајќи над 46.000 животи.

Она што е фасцинантно за Полат е тоа што тој е човек што преживеал три земјотреси, но и два срцеви удара, пишуваат медиумите.

Мехмет имал два срцеви удара поради екстремната тага и стрес што ги доживеал по последниот земјотрес. Потоа итно бил префрлен во државната болница во Ајдин, каде што сè уште е под постојан надзор на лекарите.

„Тоа што го доживеавме тој ден (6 февруари) не може да се искаже со зборови“, ја почна својата приказна Мехмет.

„Беше многу тешко. Последниве години бевме погодени од земјотреси. Фала богу, го преживеавме третиот земјотрес. Во првиот земјотрес ни се урнаа куќите, како и во вториот. Потоа живеевме во контејнери и шатори три-четири години. Државата ни изгради куќи, а ние се преселивме таму. Една година подоцна, повторно нè погоди третиот земјотрес, последниот што ја погоди целата земја“, рече тој.

Изјавувајќи дека земјотресот силно го погодил и дека поради стресот имал два инфаркта, Полат рече дека му е благодарен на Бога што е жив.

„Многу наши роднини и пријатели ги загубија животите под урнатините на земјотресот. Ги погребавме сите наши најблиски. Починаа моите вујковци, внуци и многу наши деца. Не знаеме ни каде им се гробовите. Има толку многу луѓе што починале што нема каде да се погребат оние што ги загубиле животите. Го напуштивме нашиот дом и дојдовме овде. Имав еден срцев удар кога излегов од авионот во Анкара, а друг на терминалот кога дојдов во Кушадаси со автобус. Итно ме однесоа на лекар“, објаснува Полат.

Неговата сопруга вели дека човек доброволно не го напушта родниот град во кој пораснал, но по овие искуства, засега немаат намера да се вратат во стариот крај.

Повеќе од 40.000 луѓе загинаа во земјотресот, а десетици илјади беа повредени. По разорните земјотреси, граѓаните се мобилизираа за помош.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе