Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Лавров: Односите меѓу Русија и Кина се развиваат динамично

Односите меѓу Русија и Кина се развиваат динамично, без оглед на турбуленциите, Москва и Пекинг се подготвени да застанат меѓусебна заштита, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на средбата со шефот на Канцеларијата за надворешни работи на Комунистичката партија на Кина.

– Нашите односи се развиваат безбедно и динамично, и покрај големите турбуленции на светската сцена, покажуваме солидарност и подготвеност да ги заштитиме меѓусебните интереси врз основа на почитување на меѓународното право и централната улога на ОН – рече рускиот министер.

Ванг Ји рече дека очекува да се постигнат нови договори за време на состанокот во Москва.

– Подготвен сум да разменам мислења со вас, драг мој пријателе, за прашања од заеднички интерес и со нетрпение очекувам да постигнеме нови договори – посочи тој.

Како што истакна висок кинески функционер, благодарение на напорите на Ши Џјинпинг и Владимир Путин, Кина и Русија го продолжуваат својот динамичен развој.

Двете земји продолжуваат да откриваат нови потенцијали за развој на соработката меѓу земјите во повеќе области.