13.8 C
Скопје
31. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАТЕМАСВЕТ

Каспаров: Путин звучеше како човек кој знае дека изгубил

Поранешниот светски шампион во шах и жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин, Гари Каспаров се огласи на Твитер за да го коментира вчерашниот говор на Путин.

– Плачливото, неискрено предавање на Путин звучеше уште попатетично кога ќе се стави во контекст со лидерите на ЕУ во Минхен, Бајден и Зеленски во Украина и Бајден и Дуда (полскиот претседател, оп.а.) во Варшава. Диктатор на стравот и омразата против оптимизмот и единството на слободниот свет – најави Каспаров.

Меѓу другото, Каспаров наведува дека импотентните лаги и блескавост на Путин откриле колку малку му е потребна на светот Русија, но и колку малку треба да се плаши од неа.

– Напуштање на преговорите кои веќе ги игнорира, потрошени нуклеарни закани кои би му ставиле крај на неговиот мизерен живот, лелекаат за војна што самиот ја започнал и може да ја заврши за една секунда – рече Каспаров.

Касапров додаде дека не чита мисли, но како што вели, долго време е во право за Путин.

– Изгледаше и звучеше како човек кој знае дека е изгубен, кој знае дека се лаже дури и самиот себе, но се надева дека неговите непријатели сè уште нема да го сфатат тоа. Во позиција на губитник, постои тенденција да се движите уште посилно, да правите избрзани потези и да глумите самодоверба. Очајната храброст на осудените. Сè додека Украина и нејзините сојузници не трепнат и продолжуваат да го зголемуваат притисокот, победата е сигурна. Како што многупати кажав, Путин не е шахист. Тој е играч на покер, блефер кој знае само да ја искористи неодлучноста на противникот. Одговорот секогаш беше ист – да не се игра неговата игра. Треба да планирате, да поставувате јасни стратешки цели, да не верувате во блефови или одвлекување на вниманието – вели Каспаров.

– Оваа недела во Минхен и Брисел разговарав со стотици функционери од сите нивоа, од целиот свет. Преовладува мислењето дека ова е пресвртната точка. Украина мора да победи, а Путин мора трајно да биде запрен заради европската и глобалната стабилност и безбедност. Дури и оние кои сè уште зборуваат за преговори со Путин, разбираат дека Украина не може да се жртвува, дека нејзината одбрана и помошта за Украина се клучни за секој позитивен исход – вели Каспаров.

Меѓу другото, Каспаров рече дека постои широк консензус дека улогата на Кина во војната и нејзините идни акции зависат од одговорот на слободниот свет на агресијата на Путин. Тој смета дека Кина претпочита диктатури, но мора да биде прагматична поради домашните ризици и притисокот од светските пазари.

– Слободниот свет се разбуди по една деценија сон, што следеше по Студената војна. Но, зборовите не се доволни. Одвраќање со пониски трошоци и ризик беше можно дури и пред 10 години. Без акција, цената само ќе расте. Слава на Украина – заклучи Каспаров.