Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаCentarСвет

Каспаров: Путин звучеше како човек кој знае дека изгубил

Поранешниот светски шампион во шах и жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин, Гари Каспаров се огласи на Твитер за да го коментира вчерашниот говор на Путин.

– Плачливото, неискрено предавање на Путин звучеше уште попатетично кога ќе се стави во контекст со лидерите на ЕУ во Минхен, Бајден и Зеленски во Украина и Бајден и Дуда (полскиот претседател, оп.а.) во Варшава. Диктатор на стравот и омразата против оптимизмот и единството на слободниот свет – најави Каспаров.

Меѓу другото, Каспаров наведува дека импотентните лаги и блескавост на Путин откриле колку малку му е потребна на светот Русија, но и колку малку треба да се плаши од неа.

– Напуштање на преговорите кои веќе ги игнорира, потрошени нуклеарни закани кои би му ставиле крај на неговиот мизерен живот, лелекаат за војна што самиот ја започнал и може да ја заврши за една секунда – рече Каспаров.

Касапров додаде дека не чита мисли, но како што вели, долго време е во право за Путин.

– Изгледаше и звучеше како човек кој знае дека е изгубен, кој знае дека се лаже дури и самиот себе, но се надева дека неговите непријатели сè уште нема да го сфатат тоа. Во позиција на губитник, постои тенденција да се движите уште посилно, да правите избрзани потези и да глумите самодоверба. Очајната храброст на осудените. Сè додека Украина и нејзините сојузници не трепнат и продолжуваат да го зголемуваат притисокот, победата е сигурна. Како што многупати кажав, Путин не е шахист. Тој е играч на покер, блефер кој знае само да ја искористи неодлучноста на противникот. Одговорот секогаш беше ист – да не се игра неговата игра. Треба да планирате, да поставувате јасни стратешки цели, да не верувате во блефови или одвлекување на вниманието – вели Каспаров.

– Оваа недела во Минхен и Брисел разговарав со стотици функционери од сите нивоа, од целиот свет. Преовладува мислењето дека ова е пресвртната точка. Украина мора да победи, а Путин мора трајно да биде запрен заради европската и глобалната стабилност и безбедност. Дури и оние кои сè уште зборуваат за преговори со Путин, разбираат дека Украина не може да се жртвува, дека нејзината одбрана и помошта за Украина се клучни за секој позитивен исход – вели Каспаров.

Меѓу другото, Каспаров рече дека постои широк консензус дека улогата на Кина во војната и нејзините идни акции зависат од одговорот на слободниот свет на агресијата на Путин. Тој смета дека Кина претпочита диктатури, но мора да биде прагматична поради домашните ризици и притисокот од светските пазари.

– Слободниот свет се разбуди по една деценија сон, што следеше по Студената војна. Но, зборовите не се доволни. Одвраќање со пониски трошоци и ризик беше можно дури и пред 10 години. Без акција, цената само ќе расте. Слава на Украина – заклучи Каспаров.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе