Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

ЕУ е блиску до договор за воведување на 10-тиот пакет санкции против Русија

Европската унија е блиску до воведување на десеттиот пакет санкции против Русија поради инвазијата на Украина, а се очекува денеска, доколку се надминат разликите во ставовите во однос на забраната за увоз на гума и дијаманти од Русија, да биде постигнат конечен договор, потврдија дипломатите на земјите членки на ЕУ.

На санкционираната листа треба да има поединци и официјални лица вклучени во илегалната депортација на околу 6.000 деца од Украина.

Десеттиот пакет санкции се очекува да вклучи и седум ирански деловни субјекти за кои се верува дека произведуваат опрема што ја користи Русија во воените операции во Украина..