Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Бројот на загинати во Сао Паоло се искачи на 46 лица

Бројот на жртвите од обилните дождови кои ги опустошија крајбрежните области на југоисточната бразилска држава Сао Паоло вчера се искачи на 46, а се очекуваат уште врнежи.

Обилните дождови за време на викендот предизвикаа лизгање на земјиштето и поплави кои оставија речиси 2.500 луѓе сè уште раселени или без покрив над главата, се вели во соопштението на владата на државата Сао Паоло, додавајќи дека спасувачките напори се во тек.

Градот Сао Себастијао го сноси најголемиот дел од човечките жртви, со 45 пријавени смртни случаи.

Владата на Сао Себастијао се повикува на прогнозата и очекува уште 200 милиметри дожд да го погодат регионот до петок и предупреди на нови опасности од лизгање на земјиштето и поплави.

Од викендот, крајбрежниот регион на најбогатата држава во земјата е погоден од повеќе од 600 милиметри дожд, што се вели дека е највисоката кумулативна бројка досега во Бразил.

Гувернерот на државата Сао Паоло, Тарцисио де Фреитас, рече дека морнарицата ќе изгради теренска болница за жртвите почнувајќи од четврток. Поплавите се случија додека туристите се собраа на бразилските плажи за време на годишниот карневал, што веројатно го зголеми човечкиот број.