Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Бајден денеска се среќава со лидерите на источното крило на НАТО

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе се сретне со лидерите на источното крило на НАТО за да изрази поддршка за нивната безбедност.

Тоа доаѓа откако Москва го суспендираше историскиот договор за контрола на нуклеарното оружје.

Бајден доцна во понеделникот пристигна во Варшава по ненадејната посета на Киев само неколку дена пред првата годишнина од руската инвазија на Украина на 24 февруари.

Во време на најголемата тензија меѓу Русија и Западот во последните децении по Студената војна, Бајден синоќа им се обрати на илјадници во центарот на Варшава и рече дека мора да се спротивстават на „автократите“ како рускиот претседател Владимир Путин.

Неколку часа претходно Путин упати низа критики до западните сили, обвинувајќи ги за војната во Украина. Путин се повлече и од Новиот СТАРТ договор за контрола на оружјето и предупреди дека Москва може да продолжи со нуклеарните тестови.

Бајден ќе се сретне со персоналот на американската амбасада во Варшава денеска пред да ги собере лидерите на Букурештската група од девет земји од источното крило на НАТО, кои се приклучија на западната воена алијанса откако беа доминирани од Москва за време на Студената војна.

Повеќето од нив се меѓу најсилните застапници за воена помош за Украина, а официјални лица од земјите во таа група побараа дополнителна опрема како што се системи за противвоздушна одбрана.

На состанокот Бајден планира да ја потврди својата посветеност на нивната безбедност и да разговара за поддршката за Украина пред да се врати во Вашингтон.

Путин го гледа НАТО, кој наскоро би можел да се прошири и да ги вклучи Шведска и Финска, како егзистенцијална закана.

Пораката на литванскиот претседател Гитанас Наузеда до Бајден ќе биде дека сака „поголемо американско вклучување во Европа, источното крило на НАТО и, се разбира, поголема помош за Украина“, изјави неговиот главен советник за надворешна политика за литванското радио во вторникот.

– Литванија и другите истомисленици имаат неколку барања во однос на воздушната одбрана, одбранбеното присуство, системите за противвоздушна одбрана и поголеми инвестиции во одбранбената индустрија – рече Аста Скаисгирите.

Поранешната советска република на прагот на Русија се приклучи на НАТО во 2004 година и планира да биде домаќин на Бајден на самитот на лидерите на безбедносните сојузи во јули.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе