Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Столтенберг: Путин не смее да победи

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека на Русија не смее да ѝ се дозволи да победи во војната со Украина и изрази загриженост поради можноста Кина да ја поддржи Москва во тој вооружен конфликт.

„Путин не смее да победи, тоа би било опасно за нашата безбедност и за безбедноста на целиот свет“, рече Столтенберг на заедничката прес-конференција со украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулебa, и високиот претставник на ЕУ за надворешни работи, Жозеп Борел.

Тој во седиштето на НАТО во Брисел посочи дека Западот не гледа никаков знак дека претседателот Путин се подготвува за мир. „Напротив. Денеска јасно кажа дека се подготвува за војна. Русија почнува нова офанзива мобилизирајќи повеќе војници и посегнува кон Северна Кореја и Иран. Исто така, загрижени сме дека можеби Кина планира да ја поддржи руската војна“, додаде Столтенберг.