Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Путин: Ако САД извршат тестирање на нуклеарно оружје, тоа ќе го направиме и ние

За време на обраќањето пред пратениците во двата дома на рускиот парламент, рускиот претседател објави дека Русија го прекинува учеството во договорот за стратешко офанзивно оружје.

„Го прекинуваме учеството во договорот. Повторувам, ние не се повлекуваме од тој договор, го прекинуваме учеството. Првин треба да разбереме што сакаат Франција и Британија и ќе постапиме соодветно“, рече Владимир Путин.

„Нема потреба да лажат и да се преправаат дека се поддржувачи на мирот. Сите знаеме дека се истакнува важноста на некои договори и сите се поблиску до развој на ново нуклеарно оружје. И ние исто така, но нема да бидеме први“, рече Путин додавајќи дека веќе има информации оти официјален Вашингтон се подготвува за тоа.

„Но, ќе се однесуваме како што мислиме дека е правилно. И тоа нема врска со непријателски односи кон нас иако тие го сакаат нашиот пораз. Тешко е да ги наречеш идиоти, не се глупави. Тие сакаат да нè поразат и да го контролираат нашето нуклеарно оружје“, рече рускиот лидер.

Тој потсети дека САД и НАТО директно изјавија оти целта им е стратешки пораз на Русија. „Потоа, посетата на руските одбранбени капацитети не е опција“, истакна рускиот лидер.

„На почетокот на февруари НАТО побара од нас да се вратиме на договорот за негирење стратешко оружје, вклучително и инспекции на објекти. Тоа е театар на апсурдот. Знаеме дека Западот му помогна на режимот во Киев во нападот на објектите на територијата на Руската Федерација, а во исто време сакаат да ги прегледаат нашите објекти“, изјави Путин.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за… Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе