Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Костовски: ВМРО-ДПМНЕ е заложник на Левица, избори ќе има во 2024 година

Избори ќе има 2024 година. Ние сме сериозно насочени кон зголемување на парламентарното мнзинство. Ќе се покаже зголеменото проевропско мнзинство од страна на СДСМ и сите оние политички партии кои и мислат на добро на државата, истакна пратеникот на СДСМ Мартин Костовски во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија.

Костовски нагласи дека парламентарното мнозинство е зголемено, што ќе се види кога маратонските и непотребни расправи и говори на опозицијата во Собранието ќе завршат.

Граѓаните ова мора да знаат. Ова мнозинство ќе расте и понатаму. Пред нас е историскиот момент и тоа одважно го кажуваме, дека сме го почнале патот на решавање на сите битни историски прашања и никогаш не сме се криеле во глувчевшки дупки. Нашите деца ќе будат благодарни за она што го правиме денеска. Досега јасно и гласно за уставните измени се определиле над 70 пратеници, рече Костовски.

Пратеникот Костовски нагласи дека на ВМРО-ДПМНЕ му пречи внесот на Бугарите во уставот и уставните измени, бидејќи со тоа ќе падне тезата дека сме еден народ со Бугарите.

Ние велиме ние сме Македонци, тврдам дека веќе има крило во ВМРО-ДПМНЕ кое е против Христијан Мицкоски, кое не се сложува за „не“ за уставни измени, нагласи Ксотовски.

Костовски нагласи дека ВМРО-ДПМНЕ се удира во гради дека има голем рејтинг, но треба да има одговори на граѓаните со што ќе излезе на избори.

Треба да им кажете на граѓаните дали ќе го отфрлите францускиот предлог и како ќе ја европеизирате Македонија, дали ќе го поништите преспанскиот договор, дали ќе го раскинете договор за добрососедство и како ќе бидете подобри соседи. Ова ви е главна расправа во секој партиски штаб, со цел само за да го држите она членство што се уште не сте го вработиле во општините, видејќи само тоа го прават вашите градоначалници, ништо не работат само трпаат партиски кадри, рече Костовски.

Пратеникот Костосвки истакна дека повеќе нема голема македонска опозиција, откако ВМРО-ДПМНЕ го напуштија Стевчо Јаќимовски, Данела Арсовска, Алијанса.

ВМРО-ДПМНЕ е заложник на Димитар Апасиев со националистичка политика, со искривување на вистината со злоуотреба на собраниската говорница, со немање храброст да се погледнат во очи историските одлуки што значат многу за македонскиот народ и македонската држава, порача пратеникот Мартин Костовски.

На тема за довербата во судството и непотизмот во оваа сфера, Костовски кажа дека судиите мора да се соочат со институтот казнивост.

Ако можат сите граѓани да се соочат со казнивоста, тогаш мора и судиите. Чекам листа со одговори како дошло до оваа селекција на кандидати, рече Костовски и се осврна и на обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ за таа тема.

Дали ВМРО-ДПМНЕ имаше некаква порака кон Тимчо Муцунски чија сопруга е исто така меѓу избраните кандидати. Дали е Муцунски закана за кариерата на Христијан Мицкоски или нов лидер, запраша Костовски.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Едни ќе треба да штедат, други се пред големи потези кои ќе им донесат пари – Кои знаци ќе имаат финансиски придобивки во април?

Овен (21.03 – 19.04): Овој месец можеби ќе треба да донесете некои важни финансиски одлуки. Одвојте време внимателно да ги оцените вашите опции пред да направите големи инвестиции. Бик (20.04… Прочитај повеќе

Величковски: Вучиќ и Курти за две минути би решиле прашање како тоа за внесувањето на Бугарите во Уставот

Поранешниот пратеник Ивон Величковски, во интервју со Васко Ефтов изјави дека “ние денеска не можеме да разбереме дека со преговорите меѓу Србија и Косово во Охрид ни беше дадена можност… Прочитај повеќе

Продолжи кампањата „МВР за граѓаните“ – Преку партнерство меѓу полицијата и заедницата до зголемена безбедност и подобар квалитет на живеење

Во текот на денешниот ден Министерството за внатрешни работи преку претставници од Македонскиот полициски синдикат и секторите за внатрешни работи со своите оддели за превенција продолжија со активности во врска… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе