Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Кличко: На Путин му треба Украина, но без Украинци

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, беше гостин на телевизијата „Н1“ во пресрет на првата годишнина од руската инвазија на Украина.

Кличко зборуваше за актуелната ситуација во главниот град на Украина и остатокот од земјата, доаѓањето на американскиот претседател, Џо Бајден, начинот на кој Киев се справува со војната и намалувањето на изворите на енергија, како и за потенцијалните мировни преговори и крајот на војна.

„Помина една година од почетокот на руската агресија, но ова не е специјална операција, како што велат Русите, не е војна, туку тероризам. Уништени се илјадници градови и села, милиони луѓе се без домови и работни места, десет милиони Украинци ја напуштија Украина, а милиони се раселени во Украина.

Тоа е голема трагедија за целиот украински народ, но и за Европа. Никој од нас не можеше да ја очекува оваа најголема војна по Втората светска војна во Европа“, рече Кличко.

Тој се осврна и на денешниот говор на рускиот претседател Владимир Путин посочувајќи дека тоа е пропаганда.

„Русите зборуваат за специјална операција, за нацистите во Украина, велат дека им помагаат на Русите во Украина. Тоа е лага, јас сум најдобар пример. Јас сум половина Русин, мајка ми е Русинка. Живеат милиони Руси во Украина и сега се борат против руската агресија“, истакна тој.

„Тоа не е прашање на националност или религија, туку прашање на вредности. Ние не сакаме да живееме со Русите во руската империја, а главната цел на Путин е обновување на руската империја. Ние се бориме за подобра иднина за нашата земја. Русите никогаш не ја почитувале нашата желба да бидеме дел од европските семејства и затоа се води оваа војна“, додаде градоначалникот на Киев.

Тој тврди дека рускиот лидер планирал да ја окупира цела Украина во рок од неколку дена или недели и дека Украинците, всушност, го изненадиле целиот свет со својот отпор.

„Русите се борат за пари, а ние ги браниме нашите семејства, нашите деца, иднината на нашата татковина и имаме добра мотивација“, рече тој.

„Сакаме да го вратиме мирот во нашата земја. Русите повикуваат на компромис и решенија, но не разбираме што зборуваат. Не е решение да се откажеме од голем дел од Украина и да ѝ го предадеме на Русија. Русите излажаа кога ветија територијален интегритет и целина на нашата земја и повеќе од сигурен сум дека ќе победиме во оваа војна“, тврди Кличко.

Запрашан како мисли дека војната ќе заврши, Кличко рече дека тоа е добро прашање.

„Сите се прашуваат зошто Русите ги уништуваат животите на милиони луѓе во нашиот град. Овде живеат речиси четири милиони луѓе, прашањето е зошто Русите ја уништуваат критичната инфраструктура. Одговорот е едноставен, тие сакаат да предизвикаат депресија кај нашето население, а нашите граѓани да ја напуштат државата и да им ја препуштат на Русите“, убеден е тој.

„Одговорот е едноставен, на Путин му треба Украина, но без Украинци. Не е решение или компромис да ѝ се даде на Русија голем дел од Украина“, истакна Кличко.

„Единството е единствениот начин, затоа, ве молиме, останете со Украина и ќе сториме сè за да ги одвратиме руските напади и да ја запреме оваа војна“, рече тој.

На прашањето што мисли дека ќе се случи на 24 февруари, на првата годишнина од руската инвазија, Кличко одговори дека тоа е ден на трагедија.

„На тој ден сакаме да го потсетиме целиот свет и да се потсетиме на патриотите што ги дадоа своите животи за нашата независност, кои ја платија највисоката цена. Станува збор за илјадници Украинци, војници и цивили што загинаа во оваа бесмислена војна. Не ми се допаѓаат предвидувањата, но се надевам дека ќе биде ден без руски напади“, рече тој, пренесе „Индекс.хр“.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе