Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Објавена е снимка од украинскиот војник како уништува руски транспортер

Видео кое кружи на социјалните мрежи покажува како украински војник користи рачен ракетен фрлач од ров за да уништи руски транспортер.

Тој е член на 8. планински јуришен баталјон кој се бори во регионот на Доњецк. Уништениот транспортер е од типот БМП-1, а по ударот се гледа како член на екипажот излегува од возилото.

Трагите на теренот, кои му претходеле на уништувањето, покажуваат дека на истото место било уништено уште едно возило.

Според податоците на независниот тим Орикс, кој се занимава со евидентирање на руските загуби во технологијата, руските сили изгубиле 2.088 транспортери од почетокот на инвазијата на Украина, од кои 1.315 биле уништени. 599 од нив беа заробени од украинските сили, а останатите беа напуштени на бојното поле.