Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Блинкен во посета на Турција, ќе го убедува Ердоган да им дозволи на Шведска и Финска да влезат во НАТО

Шефот на американската дипломатија Ентони Блинкен денеска во Анкара ќе се сретне со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган откако ќе го посети епицентарот на земјотресот и ќе најави дополнителна помош. Ова е прва посета на американскиот државен секретар на Турција откако тој ја презеде функцијата пред две години.

САД и Турција, сојузници во НАТО, често имаат затегнати односи, а нивните несогласувања треба да бидат тема на разговор. Приоритетното несогласување што ќе се најде на дневен ред е блокадата на Турција на Шведска и приемот на Финска во НАТО. Нивните кандидатури се чекаат од мај минатата година. Се очекува Блинкен да се обиде да влијае на Ердоган да им дозволи на Шведска и Финска да се приклучат на Алијансата.

Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, во четвртокот за време на посетата на Турција изјави дека „сега е моментот“ да се прифатат двете северноевропски земји во Алијансата. Друга геополитичка тема е потенцијалната продажба на ловци-бомбардери Ф-16 на Турција, која е блокирана од Конгресот во Вашингтон бидејќи е загрижен за состојбата со човековите права во Турција и заканите упатени кон Грција.

Точка на спор е курдската милиција Единици за заштита на народот (YPG), која Турција ја смета за „терористичка“ и која беше една од главните сили во борбата против џихадистичката Исламска држава (ИД), со воздушна поддршка на меѓународната коалиција предводена од САД.

Посетата на Антони Блинкен се одвива и во контекст на земјотресот што ги погоди Турција и Сирија на 6 февруари. Четиринаесет дена по земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ја опустоши јужна Турција и северна Сирија, штетите се големи, а жртвите многу големи: според последните податоци, повеќе од 44.000 луѓе ги загубиле животите.

Блинкен најави дополнителна помош. САД ќе доделат уште 100 милиони долари помош за настраданите од разорниот земјотрес, покрај претходно одобрените 85 милиони долари, објави Стејт департментот.

Претседателот Џо Бајден планира да одобри 50 милиони долари за помош на бегалците и мигрантите и уште 50 милиони долари за загинатите во катастрофалниот земјотрес. Оваа вест ја соопшти Блинкен во неделата во воздухопловната база Инџирлик каде се стационирани околу 1.500 американски војници. По Турција, Блинкен ја завршува европската турнеја во Атина.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе