Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСветТОП ВЕСТИ

Бајден пристигна во ненадејна посета на Киев

Американскиот претседател Џо Бајден (Џо Бајден) пристигна во ненадејна посета на Киев.

Веста за неговото доаѓање беше објавена на социјалните мрежи, а ја потврди и украинскиот пратеник Олекси Гончаренко.

Ова е прва посета на Бајден на Киев како претседател на Соединетите Американски Држави, во време кога земјата е во војна со соседна Русија.

Објавени се и првите фотографии од американскиот претседател во главниот град на Украина. На нив Бајден може да се види како го придружува украинскиот претседател Володимир Зеленски на улиците на Киев.

Бајден беше снимен на плоштадот Михајловска, каде им оддаде почит на загинатите бранители на Украина.