Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

(Видео) Експлозија во пиротехничка фирма во Словенија, има загинати

Експлозија се случи во фирмата за продажба на пиротехника „Хамекс“ во Врхник, Словенија, при што едно лице загина, а двајца тешко се повредени.

Како што јави „Н1 Словенија“, експлозијата се почувствувала во поширока област на градот. На местото на несреќата се испратени повеќе екипи на брзата помош.

Полицијата го обезбеди местото, а пожарникарите го гаснат пожарот.

Пожарникарите за „Н1“ потврдија дека имало пожар во споменатата компанија и оти пожарот е веќе локализиран.

Жителите на Врхник велат дека слушнале три експлозии.

Компанијата е основана 1991 година и им ги продава своите производи на клиенти во Словенија, Хрватска и во Босна и Херцеговина.