Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

САД се’ уште не знаат што се трите објекти што ги соборија на небото

Американскиот претседател, Џо Бајден, и’ се обрати на нацијата вечерва и даде детали за соборувањето на кинескиот балон од страна на САД и три други неидентификувани објекти на голема височина.

Бајден рече дека разузнавачките служби не ја утврдиле целта на трите објекти соборени од американски авиони во последните денови, но дека нема индикации дека тие биле користени за надзор или дека се поврзани со Кина.

„Нашите разузнавачи се уште ги оценуваат сите три случаи. Секојдневно ми известуваат и ќе продолжат со итни напори да го прават тоа, а јас ќе го информирам Конгресот“, рече Бајден во обраќањето од Белата куќа.

„Се’ уште не знаеме точно што биле овие три објекти, но засега нема ништо што укажува дека се поврзани со кинеската шпионска програма за балони или дека биле возила за надзор од која било друга земја. Сегашната разузнавачка проценка е дека трите објекти најверојатно се балони поврзани со приватни компании, рекреативни или истражувачки институции кои проучуваат временска прогноза или вршат други научни истражувања“, рече американскиот претседател.

Бајден вели дека му наредил на својот тим да создаде построги правила за подобро откривање и справување со неидентификувани воздушни објекти по неодамнешните соборувања над Северна Америка.

„Ќе видиме како ќе се справиме со овие неидентификувани објекти, мораме да правиме разлика меѓу оние кои најверојатно претставуваат безбедносни ризици и бараат акција и оние кои не претставуваат“, рече Бајден.

„Не се сомневајте, доколку некој предмет претставува закана за безбедноста на американскиот народ, ќе го соборам. Ќе ги споделам со Конгресот овие класифицирани политички параметри кога ќе бидат финализирани, и тие ќе останат класифицирани за да не им го дадеме нашиот патоказ на противниците да се обидат да ја заобиколат нашата одбрана“, рече Бајден.

Тој се осврна на фактот дека САД мораа да одговорат на три неидентификувани објекти во нивниот воздушен простор само неколку дена откако беше соборен кинески шпионски балон.

Американскиот претседател најави дека сака да разговара со кинескиот лидер Кси Џинпинг откако балонот беше соборен кај источниот брег.

Дипломатските односи меѓу двете земји беа на „тенок мраз“ откако беше соборен балон над САД, за кој Кинезите велат дека не бил шпионски, туку метеоролошки.

Што знаеме за чудните објекти кои Американците масовно ги соборуваат од небо

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе