Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

Пијана медицинска сестра го прегазила поранешното момче: Камерата снимила се

Ребека Томас (37) била бесна на поранешното момче Дејвид Робинсон (45) по една ноќ пиење, а судот слушнал дека таа го удрила со својот автомобил на паркинг за рагби клуб.

Инцидентот се случил минатата година во Свонси, Велс, а двајцата наводно биле под дејство на алкохол во моментот на инцидентот.

Таа вечер избила расправија помеѓу поранешната двојка во возило паркирано на паркингот на рагби клубот Birchgrove.

Обвинителот Брајан Симпсон пред судот изјави дека ниту еден од нив не може да се сети на многу од она што се случило поради обилно пиење.

Адвокатот на обвинителството на судот му покажа снимка од безбедносните камери преземени од рагби клубот.

Еден агол го покажува само автомобилот и нешто што изгледа како тепачка што се одвивала во него пред да излезат од возилото и жалителот и обвинетиот.

Вториот агол дава многу појасна слика за тоа што се случило откако излегле од возилото.

Ребека Томас влезе во автомобилот, овој пат на возачкото седиште, додека Робинсон се оддалечуваше од рагби клубот кон влезот на паркингот.

Тогаш јасно се гледа како возилото со кое управувал обвинетиот извртува и го прегазува Робинсон и потоа заминува.

На видеото јасно се гледа како Робинсон го удира автомобилот и се превртува на хаубата пред да падне и да биде оставен да лежи на земја.

37-годишниот ќе треба да плати 154 фунти за 12 недели и ќе мора да се лекува во ментална институција 12 месеци, заедно со 30 часа рехабилитација.

На пријавената и е одземена дозволата за управување со возило во траење од 12 месеци и правото повторно да вози само по повторно полагање на возачки испит.