Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Лукашенко понуди да организира средба меѓу Путин и Бајден во Минск

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко го покани американскиот претседател, Џо Бајден во Минск, велејќи дека е подготвен да организира средба меѓу американскиот лидер и рускиот претседател, Владимир Путин.

„Дури и Путин ќе одлета во Минск, за да можеме да се сретнеме овде – двајца ‘агресори’ и еден ‘мирен’ претседател. Зошто да не? Да ја завршиме војната“, рече Лукашенко, чие обраќање пред странските и белоруските новинари го пренесува државната новинската агенција „Белта“.

Лукашенко му гарантира на Бајден „целосна безбедност и удобност“ во Минск.

„Важно е да си замине задоволен. Ќе видиме каков ќе пристигне“, рече Лукашенко.

Сепак, белорускиот лидер изрази сомнеж дека неговиот американски колега ќе ја прифати поканата, но нагласи дека посетата би била вредна за да се запре војната и да се спречи убивање на луѓе“, пренесе ТАСС.

„Тој ќе остане во Полска, бидејќи таа е хиената на Европа и денес генерално игра најактивна улога во ескалацијата на војната во Украина. Полска вреска најгласно, дури и погласно од Американците“, додаде Лукашенко.

Бајден од 20 до 22 февруари ќе ја посети Полска, каде ќе се сретне со полскиот претседател Анджеј Дуда.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе