Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

(Видео) Украинците вежбаат на „Леопард 2“

Украинските сили почнаа со обука на „Леопард 2“ во Полска.

Видеото го објави украинското Министерство за одбрана.

Украинските војници во Полска се обучуваат од инструктори од Полска, Норвешка и Канада.

Вежбите ги посети и полскиот претседател, Анджеј Дуда.

„Ние не само што собираме тенкови за Украина, туку спроведуваме и обука за украинските војници да бидат подготвени и способни да се спротивстават на рускиот напад“, рече тој.