Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Поплави, лизгање на земјиштето и огромни бранови, циклонот Габриел направи хаос во Нов Зеланд

Владата на Нов Зеланд прогласи национална вонредна состојба само трет пат во својата историја, откако циклонот Габриел предизвика поројни поплави, лизгање на земјиштето и огромни бранови низ Северниот остров.

Големо невреме го опустоши Северниот остров, а нивото на водата толку многу се зголеми што градовите, патиштата беа поплавени, а некои мостови беа уништени. Како што јавува Би-би-си, некои граѓани биле принудени да пливаат од поплавените куќи за да се спасат.

Премиерот Крис Хипкинс рече дека катастрофата е најлошиот временски настан во овој век. Без струја се околу 225.000 луѓе.

Најмногу штети од невремето има на крајбрежните градови на северот и на источниот брег.