Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

Целиот свет и се сруши: Фатима загуби 13 членови на семејството во земјотресот

Целиот свет на Фатима Фиген се урна откако два разорни земјотреси го погодија нејзиниот град Адијаман во Турција.

Фатима, додека се собира околу огнот со својата сестра и девер, ги набројува членовите на семејството. Имаше многу загуби во семејството на нејзиниот сопруг.

– Мајка му, татко му, браќата и сестрите, братучедите… Станот ни се урна. Во меѓувреме животот го загубија мојот братучед, неговата сопруга, нивното дете, свекрвата – изјавила Фатима за „Скај њуз“.

13 членови од нејзиното семејство загинаа во урнатините, а десет деца останаа без родители. Куќата била претворена во гробница каде починале нејзините најблиски.

– Дури и кога стоиме, се чувствуваме како да се тресеме – рекла Фатима.

Тој вели дека во близина на местото каде што живеат спасувачите се обидуваат да ги извлечат мртвите, додека живите прават се за да ги преживеат ноќите кога температурите се под нулата.

– Во првите неколку дена слушнавме приказни за луѓе кои биле извадени од урнатините, а починале од студот – наведува таа.

Нејзиниот зет Хабиб го покажува комбето во кое се пресоблекуваат да спијат. Како најстар човек, тој се грижи за своите преживеани роднини.

Со уништена куќа и изгубени работни места, за нив нема иднина во Адијаман.

– За мене нема надеж, готово е. Градот е завршен – додаде тој.

Голем број луѓе го напуштија Адијаман, нема струја, а преживеаните велат дека водоснабдувањето е прекинато или дека е загадено.

Турција сега прави се што може, но потребите се огромни. На многумина овде страдањето им изгледа бескрајно, пренесува „Скај њуз“.