Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Берлускони: Да бев премиер, немаше да се сретнам со Зеленски, тој е виновен за војната

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони изјави дека ако е на чело на владата, нема да се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски бидејќи го обвинува за војната со Русија.

Берлускони, лидерот на конзервативната партија Форца Италија, која е дел од владејачката коалиција, го изјави ова откако италијанскиот премиер Џорџа Мелони во петокот ја обвини Франција дека го загрозува единството на Европската унија со организирањето на француско-германска вечера во Париз со Зеленски дека не присуствуваа други европски сојузници.

„Никогаш не би одел да разговарам со Зеленски бидејќи сме сведоци на уништување на неговата земја и колење на неговите војници и цивили“, изјави Берлускони на новинарот по гласањето на регионалните избори во италијанската провинција Ломбардија.

86-годишниот политичар често се фалеше со своето пријателство со рускиот претседател Владимир Путин пред неговата инвазија на Украина, а минатиот септември предизвика контроверзии велејќи дека Путин бил принуден во војна и дека сакал да постави „пристојни луѓе“ на чело на Киев, анализира медиумот.

Берлускони смета дека војната никогаш немаше да се случи доколку Зеленски престанеше да ги напаѓа двете сепаратистички републики во Донбас. „Затоа, однесувањето на овој господин го оценувам многу, многу негативно“, изјави Берлускони.

Канцеларијата на Мелони објави дека поддршката на италијанската влада за Украина е „цврста и одлучна, како што е јасно наведено во програмата и потврдено во сите гласови на парламентарното мнозинство“.

Берлускони, исто така, ги повика САД да извршат притисок врз Зеленски и да се заканат дека нема да испраќаат оружје во Украина и да ветат огромна програма за помош доколку Украина веднаш се согласи на прекин на огнот.

Шефот на италијанската дипломатија Антонио Тајани, исто така член на Форца Италија, на социјалната мрежа Твитер напиша дека партијата „секогаш се залага за независноста на Украина, на страната на Европа, НАТО и Западот“.