Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Шефот на Вагнер: На Русија и требаат две години за да го контролира целиот источен регион на Украина

Шефот на руските платеници Вагнер Евгениј Пригожин изјави дека на Русија и требаат две години да ги контролира сите два источни региони.

Тој наведува дека заземањето на двата источни региони била клучна цел на војната, потег кој повеќето земји на ОН го осудија како незаконски.

– Колку што разбрав, мораме да ги затвориме републиките Доњецк и Луганск и тоа во принцип засега на сите ќе им одговара – рече Пригожин во реткото интервју што му го даде на рускиот воен блогер Семјон Пегов.

Според прогнозите на Пригожин, доколку стигнат до Днепар, на Русите ќе им требаат околу три години да го сторат тоа.

Тој рече дека може да потрае една и пол до две години. Инаку, Пригожин во изминатите неколку месеци остро ги критикуваше воените структури, но и раководството на армијата.

Пригожин рече и дека Русија мора да го окупира Бахмут, град во Доњецк кој со месеци е сцена на брутална војна.

Кога Пегов го праша дали руските сили се блиску до постигнување целосна блокада на градот, Пригожин рече дека веројатно е премногу рано да се каже дека се блиску.

– Украинските војници се добро обучени и како и секој голем град, невозможно е директно да се заземе. Многу добро ни оди – вели тој.

Тој, исто така, посочи колку е важно Врховната команда да ја разбере состојбата на луѓето на првите борбени линии.

– Значи, ако генералот отиде во ровот и разговара со војниците, тогаш војниците во сегашната ситуација ќе бидат само зачудени и многу задоволни – рече Пригожин и додаде:

– Тоа ќе биде доволно за да сфатат дека не се сами со своите проблеми.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Едни ќе треба да штедат, други се пред големи потези кои ќе им донесат пари – Кои знаци ќе имаат финансиски придобивки во април?

Овен (21.03 – 19.04): Овој месец можеби ќе треба да донесете некои важни финансиски одлуки. Одвојте време внимателно да ги оцените вашите опции пред да направите големи инвестиции. Бик (20.04… Прочитај повеќе

Величковски: Вучиќ и Курти за две минути би решиле прашање како тоа за внесувањето на Бугарите во Уставот

Поранешниот пратеник Ивон Величковски, во интервју со Васко Ефтов изјави дека “ние денеска не можеме да разбереме дека со преговорите меѓу Србија и Косово во Охрид ни беше дадена можност… Прочитај повеќе

Продолжи кампањата „МВР за граѓаните“ – Преку партнерство меѓу полицијата и заедницата до зголемена безбедност и подобар квалитет на живеење

Во текот на денешниот ден Министерството за внатрешни работи преку претставници од Македонскиот полициски синдикат и секторите за внатрешни работи со своите оддели за превенција продолжија со активности во врска… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе