Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

Американската војска собори уште еден НЛО над САД – Протече и првата непотврдена видео снимка

Американската војска собори уште еден објект на висока надморска височина над езерото Хјурон, според американски функционер и извор од Конгресот информиран за ова прашање.

Ова е трет ден по ред како неидентификуван објект е соборен над северноамериканскиот воздушен простор. Неидентификуван објект беше соборен над северна Канада во саботата. Во петокот, американски Ф-22 собори неидентификуван објект во воздушниот простор на Алјаска.

Како што е потврдено на официјалниот Твитер профил на сенаторот Џек Бергман (Џек Бергман) од Мичиген, попладнево по локално време, борбен авион Ф-16 соборил уште еден неидентификуван објект. Овој пат соборувањето се случи над езерото Хјурон во Големите езера.

– Денеска бев во контакт со армијата во врска со операциите низ регионот на Големите езера. Американската војска урна уште еден објект над езерото Хјурон. Ја ценам решителната акција на нашите борбени пилоти. Американскиот народ заслужува многу повеќе одговори од нас – најави тој.

Конгресменката од Мичиген, Елиса Слоткин објави на Твитер дека најновиот објект бил соборен од пилоти на воздухопловните сили и Националната гарда. „Одлична работа од сите што ја извршија оваа мисија. Одлична работа за сите што ја извршија оваа мисија, и во воздух и во штабот. Сите нè интересира што точно бил овој објект и која била неговата намена“, објави таа.

Канадските истражители сè уште ги бараат остатоците од летечкиот објект што вчера беше соборен од американски борбен авион над канадската територија Јукон, изјави премиерот Џастин Трудо, а американски сенатор рече дека најверојатно станува збор за балон сличен на еден што се урна над Алјаска.

– Тимови на истражители се на терен и се обидуваат да го пронајдат и анализираат објектот – изјави Трудо пред новинарите, но тој не даде никакви индикации за каков објект станува збор, туку само дека тој „претставува соодветна закана за безбедноста на цивилното воздухопловство. „Безбедноста на граѓаните е наш врвен приоритет и затоа ја донесов одлуката за соборување на неидентификуваниот објект – додаде тој.

Северна Америка е во состојба на висока готовност поради нарушување на воздушниот простор откако кинески балон се појави над Соединетите држави на почетокот на овој месец. Кина негира дека била користена за шпионажа и тврди дека е цивилно истражувачко летало и ги осуди САД што го собориле минатата сабота.

Најмалку два други летечки објекти беа соборени над Северна Америка во текот на викендот, бидејќи воените и разузнавачките службеници се фокусираа на можни воздушни закани. Водачот на мнозинството во американскиот Сенат, Чак Шумер, изјави за телевизијата ABC дека американските власти веруваат дека и двата летечки објекти, од кои првиот беше соборен над замрзнатото море во северна Алјаска во петокот, а вториот над Јукон во саботата, се балони.

– Тие веруваат дека имало (балони), да, но значително помали од првиот – рече Шумер, а Белата куќа само рече дека неодамна урнатите предмети „не личат многу“ на кинескиот балон.

Американските власти го затворија воздушниот простор двапати за 24 часа, а не долго потоа повторно го отворија. Федералната управа за авијација во неделата накратко го затвори воздушниот простор над езерото Мичиген.

Американската војска вчера подигна борбени авиони во државата Монтана за да истражи аномалија што се појави на радарот. Заедничката американско-канадска северноамериканска одбранбена организација NORAD подоцна објави дека пилотите не пронашле ништо сомнително.