Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

Сиријците револтирани: Се е испратено во Турција, ништо не добивме од Европа

Бутаина Шабан, советник на сирискиот претседател Башар ал Асад, зборуваше за Sky News и рече дека Европејците ја заборавиле Сирија и дека целата помош оди за Турција и делови од Сирија кои се под „окупација“.

Шабан од Бутан го опиша земјотресот како „катастрофа“, додавајќи дека безброј луѓе се уште се заробени под урнатините во деловите на земјата кои се под контрола на владата. Шабан обвини и дека Западот испраќа помош само таму каде што се бунтовниците.

– Сириската влада и сирискиот народ, од сите сфери на животот и од секој агол на Сирија, даваат се од себе за да помогнат. не грижете се за областите во кои живее мнозинството сириски народ – рече Шабан.

– Најголем дел од парите, целата опрема беше испратена во Турција од Европа и САД. Во Сирија ништо не стигна од Европа – додаде Шабан.

Таа рече дека САД и Европа не дозволуваат Сиријците да префрлаат пари на членовите на нивните семејства.

– Бараме да ја оставите политиката настрана – рече на крајот Шабан.