Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Зеленски во Лондон: Имаме слобода, дајте ни крилја да ја заштитиме

Украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на неговата посета на Лондон одржа говор пред британските парламентарци.

Зборувајќи на англиски, тој и’ се заблагодари на Британија во име на украинските војници, регрутите и оние кои ќе бидат распоредени на фронтот на војната.

Тој рече и дека зборува „во име на секој татко и секоја мајка кои чекаат нивните храбри синови и храбри ќерки да се вратат дома од војна“, пишува Гардијан.

„Лондон е со Киев од првиот ден, од првите секунди и минути на руската војна против Украина“ рече тој.

Зеленски и’ се заблагодари на Велика Британија што ја снабдува неговата земја со главни борбени тенкови.

„Ракетите со долг дострел ќе ни овозможат целосно да го отстраниме злото од нашата земја. Обединетото Кралство маршира со Украина кон најважната победа во нашиот живот – победата над самата идеја за војна“, вели Зеленски.

Додаде дека Украина и нејзините сојузници формирале „вистинска коалиција на пријатели“ и веќе постигнале забележителни резултати.

Украинскиот лидер ја повикува Велика Британија да продолжи со воведување санкции за да ја лиши Русија од можноста да ја финансира војната против Украина.

„На светот му треба вашето лидерство, Британија. Исто како што е потребна украинска храброст“ рече Зеленски.

„Имаме слобода, дајте ни крилја да ја заштитиме“

Претседателот Зеленски на спикерот на Долниот дом на Собранието, Линдзи Хојл и’ подари шлем на украински пилот.

На шлемот пишувало: „Ние имаме слобода, дадете ни крилја за заштита“.

По неговиот говор во британскиот парламент, домаќин на Зеленски беше кралот Чарлс.

Претседателот на Украина, кој е во посета на Велика Британија, вечерва ќе пристигне во Париз, јави француската ТВ БФМ повикувајќи се на информирани извори.

Зеленски, кој е во Лондон во својата втора посета во странство од почетокот на рускиот напад врз Украина на 24 февруари минатата година, би можел да пристигне во Брисел во четврток, по Париз, на самитот на Европската унија, но таа посета се уште не е потврдена.

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во понеделникот рече дека го поканил Зеленски „лично да учествува на еден од идните самити“.