Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

По посетата на Зеленски, Лондон воведе нов пакет санкции за Москва

Британската влада денеска објави дека вовела нов пакет санкции против воената и политичката елита на Русија, вклучувајќи шест компании кои ја снабдуваат руската војска со опрема како што се беспилотни летала.

Добивај вести на виберСанкциите, исто така, се насочени кон осум поединци и една фирма поврзана со финансиски мрежи кои помагаат „да се одржат богатството и моќта на елитата на Кремљ“, се вели во соопштението објавено додека украинскиот претседател Володимир Зеленски е во Лондон.

Британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли објави дека Украина му покажала на рускиот претседател Владимир Путин дека нема да биде скршена од руска инвазија, истакнувајќи дека Британија не може да дозволи Путин да успее и мора да ја зголеми поддршката за Украина

Велика Британија, која санкционираше повеќе од 1.300 руски поединци и институции во текот на изминатата година, сега воведе санкции за фирмата за ИТ услуги „Москомс“ поради наводно „дејствување како врска за руската елита“ во олеснувањето на дестабилизацијата на Украина.

Со новиот пакет санкции Лондон ги вклучи и претседателскиот комесар за претприемачки права Борис Титов, поранешниот заменик-претседател на најголемата приватна нафтена рафинерија во Русија Николај Егоров, сопственикот на медиумот „Регум“ Сергеј Руднов.

Санкционираните организации вклучуваат: руски производител на дронови CTS, производител на делови за хеликоптери, руска компанија за транспорт на воена опрема.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Едни ќе треба да штедат, други се пред големи потези кои ќе им донесат пари – Кои знаци ќе имаат финансиски придобивки во април?

Овен (21.03 – 19.04): Овој месец можеби ќе треба да донесете некои важни финансиски одлуки. Одвојте време внимателно да ги оцените вашите опции пред да направите големи инвестиции. Бик (20.04… Прочитај повеќе

Величковски: Вучиќ и Курти за две минути би решиле прашање како тоа за внесувањето на Бугарите во Уставот

Поранешниот пратеник Ивон Величковски, во интервју со Васко Ефтов изјави дека “ние денеска не можеме да разбереме дека со преговорите меѓу Србија и Косово во Охрид ни беше дадена можност… Прочитај повеќе

Продолжи кампањата „МВР за граѓаните“ – Преку партнерство меѓу полицијата и заедницата до зголемена безбедност и подобар квалитет на живеење

Во текот на денешниот ден Министерството за внатрешни работи преку претставници од Македонскиот полициски синдикат и секторите за внатрешни работи со своите оддели за превенција продолжија со активности во врска… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе