Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСветТОП ВЕСТИ

Пентагон: Кинески шпионски балон лета над САД (ВИДЕО)

Се сомнева дека кинески шпионски балон лета над САД веќе неколку дена, а високи американски функционери го советуваа претседателот Џо Бајден да не го соборува поради страв дека остатоците може да претставуваат закана за безбедноста.

– Јасно е дека целта на овој балон е надзор – изјави доцна синоќа пред новинарите висок претставник на американската одбрана.

Пентагон го следеше балонот неколку дена додека минуваше над северниот дел на САД, изјави портпаролот на Пентагон, бригадниот генерал Патрик Рајдер.

– Примери за ваква активност се забележани во изминатите неколку години, вклучително и во времето на претходната администрација – рече тој.

Балонот прелета над Алеутските острови во Алјаска и над Канада пред да се појави над Билингс, Монтана во средата, соопштија официјални лица. Токму во таа ретко населена американска федерална држава се наоѓа еден од трите американски подземни силос комплекси за интерконтинентални балистички ракети Minuteman III, што, според официјалните лица, е една од потенцијалните цели на кинеската шпионажа.

Тензиите меѓу Кина и САД, двете најголеми економии во светот, во последно време се зголемуваат поради конфликтот околу Тајван и кинеските воени активности во Јужното Кинеско Море. Вашингтон го надгледува балонот откако пред неколку дена влезе во воздушниот простор на САД, во кој има и американски воени авиони со екипаж.

Официјалните лица одбија да кажат колку високо летал балонот, но признаа дека работи над цивилниот воздушен сообраќај и под „вселената“. Високи американски воени функционери размислуваа да ги соборат балоните над Монтана, но на крајот препорачаа да се спречи тоа поради потенцијалниот безбедносен ризик од остатоците.

За време на брифингот со новинарите во Пентагон, официјалните лица одбија да ја откријат моменталната локација на балонот, ниту да дадат повеќе детали за него, вклучително и неговата големина.

– Добивме пријави од пилоти кои го виделе иако е високо. Тоа е доста големо – изјави претставникот на Пентагон.

„На Кинезите им укажавме на сериозноста“
Американските власти го покренаа ова прашање со нивните кинески колеги.

– Им укажавме на сериозноста што ова прашање ја има за нас – рече еден функционер.

Шпионските балони летаа над САД неколку пати во последниве години, но се чини дека овој се задржува подолго отколку во претходните случаи, рече официјалниот претставник.

– Во моментов проценуваме дека балонот има само ограничена додадена вредност од перспектива на собирање разузнавачки информации, но сепак преземаме чекори за заштита од собирање чувствителни податоци од странски разузнавачки служби – рече функционерот.