Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Зеленски: Русите напаѓаат се повеќе и повеќе, ја засилија офанзивата

Ситуацијата на фронтот во источна Украина стана потешка откако руските сили ја засилија офанзивата, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски во уште една мрачна воена проценка од Киев.

Русија доби замав на бојното поле, најавувајќи напредување северно и јужно од градот Бахмут, нејзината главна цел со месеци.

Локациите на пријавените борби јасно укажуваат на постепено руско напредување.

– Забележано е зголемување на офанзивните операции на окупаторите на фронтот на истокот од нашата земја. Ситуацијата стана потешка – рече Зеленски во вечерното видео обраќање.

Зеленски изјави дека Русите се обидуваат да постигнат придобивки што би можеле да ги покажат на првата годишнина од војната на 24 февруари.

Заменик-министерката за одбрана Хана Маљар претходно изјави дека продолжуваат жестоките борби во источна Украина, каде руските војници се обидуваат да добијат позиција во близина на стратешкиот логистички центар Лиман.

Маљар, пишувајќи на апликацијата за пораки Телеграм, рече дека и покрај големите загуби, Русите исто така ја продолжуваат својата офанзива во близина на градовите Бакмут и Авдивка (Авдиивка).

Руските сили беа протерани од Лиман во октомври.

– На истокот се водат жестоки борби. Непријателот се обидува да ја прошири областа на неговата офанзива во секторот Лиман. Тој напорно се обидува да ја пробие нашата одбрана. И покрај големите загуби, руските окупатори ја продолжуваат офанзивата и во секторите Бакмут, Авдивка и Новопавливка – рече таа, додавајќи дека украинските сили се соочуваат со противник кој има повеќе војници и оружје.